حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

حسیـن مقصـودی | سایت شخصـی

همه چیـز درباره رشتـه ی مدیریت گردشگـری و جهانگردی، راهنمای تور و مدیر فنی دفاتر خدمـات مسافرتی

آمار سایت

نظرسنجی سایت

کدام یک از کشورهای زیر از نظر آثار ثبت شده در یونسکو با ایران برابر است؟

اشتراک در خبرنامه

جهت عضویت در خبرنامه لطفا ایمیل خود را ثبت نمائید

Captcha

آمار بازدید

  • بازدید امروز : 1365
  • بازدید دیروز : 1055
  • بازدید کل : 376756

حلقه اتصال شاه و مردم؛ بازار قیصریه اصفهان


حلقه اتصال شاه و مردم؛ بازار قیصریه اصفهان

یکی از بازارهای تاریخی و مشهور ایران بدون شک بازار قیصریه اصفهان است. این بازار یکی از مجلل ترین مراکز خرید در دوران صفوی بوده است و هم چنان از اعتبار خاصی برخوردار است. این بازار از سردر قیصریه شروع می شود و در ادامه به بازارهای پیت سازها و بازار دارالشفا می رسد. بازار قیصریه بازار سر پوشیده است که بلندای آن به چندین کیلومتر می رسد. علاوه بر اینکه هر بخش این بازار به فروش چیز خاصی اختصاص دارد در بخشی از محورهای آن نیز فعالیت های تولیدی انجام می شود. این بازار بخش جدید صفوی را به شهر سلجوقی یعنی میدان کهنه متصل می نماید. در بازار قیصریه دکان هایی وجود دارد که از 400 سال پیش تا به امروز به عرضه کالایی خاص اختصاص داشته است. ادامه بازار قیصریه به مسجد جامع و در نهایت به بازار عریان منتهی می شود.

 

 

بازار قیصریه در ضلع شمالی میدان نقش جهان جلوه خاص به آن بخشیده است. سرتاسر این بازار با نقش و نگارهای زیبا از دوران صفوی منقوش شده است. سر در بازار قوسی شکل است و با نقاشی های منظم، مجلل  و زیبایی تزئین شده که امروزه کمتر شکوهی از آن مشاهده می شود و کمی رنگ باخته است. این بازار در محدوده سال های 1011 تا 1029 هجری قمری ساخته شده است و چه به لحاظ تاریخ و چه به لحاظ معماری از برجسته ترین آبناهای عهد صفوی به شمار می رود.

*****

نام سردر بازار برگرفته از نام بازار قیصریه است که از سردر شروع و تا چارسوی چیت سازها امتداد دارد. به نظر می رسد قیصیریه از واژه قیصر یا سزار مشتق شده است. قیصریه عموماٌ به راسته ای از بازار اطلاق می شود که در این بخش کالاهای سبک و گرانقیمت به فروش می رسد. در این بخش بازار چه به لحاظ تولیدکنندگان و چه از نظر مصرف کنندگان، افراد غنی، تاجران و بازرگانان حکومتی را مخاطب خود می بیند و از این نظر این بخش از بازار از نظر ویژگی های معماری و تزئینات غنی تر و پرکاربرد تر از سایر بخش های دیگر بازار است. بازار قیصریه به دلیل همین تزئینات غنی و سازندگان معتبر خود به «بازار شاهی» معروف است.

 

 

بازار قیصریه نه تنها بزرگترین و قدیمی ترین بازار اصفهان است بلکه در زمره زیباترین بازارهای قدیمی جهان نیز به شمار می آید. در وسط این بازار محوطه گنبدی شکلی وجود دارد که به «گنبد بازار» معروف است. در بخش غربی بازار کاروانسرای زیبایی در دو طبقه وجود دارد و در مجموع شامل 148 حجره می شود. در بخش شرقی نیز ضرابخانه ای به چشم می خورد که امروزه تبدیل به تجارت خانه شده است و اقلامی چون انواع پارچه ها، قلمکاری اصفهان و کالاهایی از این دست به فروش می رسد.

 

 

راسته بازار در دو طبقه مرتفع ساخته شده است که در طبقه فوقانی امور دفتری و بازرگانی در جریان است و در طبقات پائینی مغازه های در صنوف مختلف به فعالیت می پردازند. از این بازار بزرگ و مجلل بخش های دیگری نیز منشعب شده است که برخی از آنها همچنان فعال است. سقف داخلی سر در بازار از کاشی هایی به رنگ آجری، گل بهی و سرمه ای خوشرنگ با طرح های اسلیمی به شکل مقرنس تزئین شده است که در نوع خود منحصر به فرد می باشد. بر روی دیوارهای سر در نیز نقاشی های چشم نوازی وجود دارد که بر زیبایی های سر در افزوده است.

 

 

در دیوار روبرویی جنگ شاه عباس با ازبکان ترسیم شده و در دیوار سمت راست رقص و آواز اروپائیان به تصویر در آمده است. همچنین در دیوار سمت چپ شکارگاهی به تصویر درآمده که علی رغم گذشت سالها همچنان در بخش هایی زنده بودن رنگ ها و زیبایی آن چشم نواز است. در دوران قاجار و در روزگار حاکمیت ضل السلطان در اصفهان در جبهه های سردر تغییراتی رخ داد و یک حاشیه کاشیکاری در امتداد سه جانب سر در اضافه شد.

 

 

ناصر خسرو و شاردن در سفرنامه های خود به تمجید بازار اصفهان پرداخته اند و اذعان داشته اند یکی از مهمترین دلایل نام گذاری این بازار شباهت زیاد این بنای تاریخی به قیصریه یا قیساریا در آسیای صغیر (ترکیه امروز) است.

 

برای اطلاعات بیشتر درباره میدان نقش جهان اصفهان اینجا کلیک کنید.

  انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 1059

برچسب های مهم

دیدگاه های کاربران (0)

مدرس دانـشگاه، مشـاور توسعه، سرمایه گـذاری، برندینگ و بازاریابـی گردشگــری

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما